Archipelag złożony z ok. 500 wysp, leżący wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Szkocji. Zajmują powierzchnię 7 555 km², a zamieszkuje je nieco ponad 43 tysięcy ludzi. Hebrydy dzielą się na Zewnętrzne (m.in. Lewis i Harris) oraz Wewnętrzne (m.in. Skye, Mull, Iona, Islay, Jura). Prócz fascynujących krajobrazów, do których należą góry, wrzosowiska, fiordy i malownicze, piaszczyste plaże, w Hebrydach urzekająca jest także tajemnicza atmosfera i liczne legendy i mity. Wyspy mogą pochwalić się wieloma ciekawymi odkryciami archeologicznymi, takimi jak kamienne kręgi i grobowce. Główną miejscowością Hebrydów jest Stornoway, położone na Wyspie Lewis, gdzie możemy podziwiać m.in. neogotycki Lews Castle. Najchętniej odwiedzana przez turystów jest wyspa Skye, która stanowi centrum życia gaelickiego i na której najlepiej poczują się miłośnicy górskich wędrówek.
min:
9°C
max:
17°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.7 mm
wiatr:
27 km/h
wsch. słońca:
05:52
zach. słońca:
20:50
Czwartek 18 sierpnia
min:
9°C
max:
17°C
Częściowe zachmurzenie
opady:
brak
wiatr:
24 km/h
wsch. słońca:
05:54
zach. słońca:
20:47
Glasgow
- klimat w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania - kiedy na wakacje?
Wyspy Brytyjskie, w zależności od celu wycieczki, odwiedzać można przez cały rok.
Na najwięcej słońca możemy liczyć w okresie od maja do lipca. Temperatury kształtują się w tym czasie następująco: południowa Anglia i Kornwalia 15-21 ºC, północna Anglia 15-20 ºC, Szkocja i Irlandia Północna 13-18 ºC, Szetlandy 10-16 ºC. Najcieplejszy jest Londyn z temperaturą powietrza od 16 do 22 ºC.
Najzimniejszym i najbardziej wietrznym okresem jest grudzień i styczeń, zwłaszcza na północy i wewnątrz kraju. W górach dość długo utrzymuje się śnieg. Na wybrzeżach oraz na południu zima jest łagodna i wilgotna.
Na Wyspach Brytyjskich znajdziemy wiele pięknych plaż, jednak woda w Morzu Północnym, Kanale La Manche i Oceanie Atlantyckim jest chłodna.
Klimat Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany, a największy wpływ na jego kształt ma Ocean Atlantycki. Najwyższe usłonecznienie oraz najdłuższe dni na Wyspach Brytyjskich występują w maju i czerwcu. To właśnie wtedy podziwiać można piękno kwiatów kwitnących w rozmaitych kolorach. Noce mogą być jeszcze chłodne. Lato, a zwłaszcza lipiec, to najcieplejszy i najmniej wietrzny okres. Wtedy też występuje najmniej opadów. Wyjątkiem od tej reguły jest Szkocja, gdzie wielkość opadów rozkłada się równomiernie przez cały rok. Tą część wyspy warto odwiedzić początkiem jesieni, aby móc w pełni docenić urok wrzosowisk. Zimą w Wielkiej Brytanii dokuczliwe bywają wiatry. Najsilniejsze porywy notuje się na zachodzie (wybrzeże Szkocji i północna Walia). Na Orkadach wiatr wieje aż 100 dni w roku. Śnieg na wybrzeżach pada rzadko, jednak w górach jest go znacznie więcej i utrzymuje się dłużej. Można więc uprawiać tam sporty zimowe. Na południu i na wybrzeżach zima jest łagodna i bardziej wilgotna. Mimo opinii, jakoby Wielka Brytania była deszczowym krajem, wielkość opadów w poszczególnych częściach królestwa nie rozkłada się równomiernie. Najwięcej deszczu spada na zachodzie i południu. W Górach Kumbryjskich, Parku Narodowym Snowdonia, Brecon Beacons i w Szkocji możemy się spodziewać mgieł i mżawek. Specyficzny mikroklimat Kornwalii sprawił, iż rozwija się tam egzotyczna roślinność.