Londyn - Południowa Anglia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > WielkaBrytania.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Londyn, Wielka Brytania

Na wakacje: Londyn, Wielka Brytania


Zdjęcia Wielka Brytania
Stolicy Wielkiej Brytanii i drugiego co do wielkości (po Moskwie) miasta Europy nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Londyn światowe centrum finansowe, komunikacyjne i kulturalne. Stolica Wielkiej Brytanii to zabytki na każdym kroku, liczne muzea o niesamowicie bogatych zbiorach, raj dla miłośników zakupów i rozrywki, liczne parki i tereny rekreacyjne. Ta niezwykle bogata oferta kulturalna i rozrywkowa, a także kosmopolityczna atmosfera i bogate tradycje sprawiają, że w Londynie nigdy nie można się nudzić i wciąż chce się tu wracać.

Klimat i pogoda w Wielkiej Brytanii

pogoda: Londyn

17°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1019 hPa
wiatr:210° 24 km/h
 • Wycieczki: Londyn, Wielka Brytania


 • Geografia i przyroda


 • Londyn – stolica Wielkiej Brytanii leży w południowej Anglii. Miasto jest jednym z największych aglomerancji świata, liczba mieszkańców ze strefą podmiejską rozciagającą się w promieniu 72 km od centrum wynosi około 12.3 mln. Położone jest nad rzeką Tamizą, która przecina miasto od południowego zachodu do wschodu. Tereny leżące nad rzeką Tamizą to obszary wylewowe otoczone trzema wzgórzami: Parliament Hill, Addington Hill i Primrose Hill. W Londynie panuje klimat umiarkowany z większymi opadami atmosferycznymi. Najcieplejszym miejsiącem jest lipiec, natomiast najzimniejszym jest styczeń, ze średnimi temperaturami +2°C a +7°C.
 • Historia


 • Historia tego wspaniałego miasta zaczęła się w roku 43, kiedy to armia rzymska Juliusza Cezara dokonała inwazji Brytanii. Wówczas rzymianie założyli tu niewielką osadę oraz wybudowali most nad brzegiem Tamizy. 17 lat później nowo powstałe miasteczko, przeżyło swój pierwszy kryzys. Lokalne plemiona zaatakowały osadę i doszczętnie ją spaliły. W kolejnych latach nastąpiło odbudowanie osady, która dzięki dobrze rozwijającemu się handlowi z innymi krajami stała się jednym z najbogatszych miast imperum. Od 313 roku Londyn zosta siedzibą biskupstwa, a od VII stał się stolicą królestwa Essex. Od 1042 król Edward Wyznawca ustanowił Londyn stolicą Anglii, a swoją siedzibą Westminster. Od 1066 roku, przez kolejne lata w mieście zaczęły postawać najpiękniejsze budowle tj.: kościół św. Piotra, Tower of London oraz pierwszy kamienny most London Bridge. Niestety w 1665 roku brak higieny, złe warunki oraz przypływające statki kupieckie sprowadziły do miasta ogromną plagę szczurów, w wyniku tej epidemii śmierć poniosło aż 100 tysięcy mieszkańców. Rok później wybuchł pożar, który wypalił całe miasto. W ciągu kilku dni spłonęło około 13 tysięcy domów oraz 90 kościołów. Pomimo tak ciężkiej sytuacji, szybko podjęto plan odbudowy miasta. Już w XVII Londyn stał się największym miastem Europy.
  Szybko podjeto plany odbudowy miasta. Christopher Wren, glówny geodeta Korony Brytyjskiej, wrócil z Paryza z calym mnóstwem planów i pomyslów. Doszedl do wniosku, ze Londyn takze powinien miec ronda, otwarte przestrzenie i uliceSzybko podjeto plany odbudowy miasta. Christopher Wren, glówny geodeta Korony Brytyjskiej, wrócil z Paryza z calym mnóstwem planów i pomyslów. Doszedl do wniosku, ze Londyn takze powinien miec ronda, otwarte przestrzenie i ulice.Szybko podjeto plany odbudowy miasta. Christopher Wren, glówny geodeta Korony Brytyjskiej, wrócil z Paryza z calym mnóstwem planów i pomyslów. Doszedl do wniosku, ze Londyn takze powinien miec ronda, otwarte przestrzenie i ulice.Szybko podjeto plany odbudowy miasta. Christopher Wren, glówny geodeta Korony Brytyjskiej, wrócil z Paryza z calym mnóstwem planów i pomyslów. Doszedl do wniosku, ze Londyn takze powinien miec ronda, otwarte przestrzenie i ulice.Szybko podjeto plany odbudowy miasta. Christopher Wren, glówny geodeta Korony Brytyjskiej, wrócil z Paryza z calym mnóstwem planów i pomyslów. Doszedl do wniosku, ze Londyn takze powinien miec ronda, otwarte przestrzenie i ulice.Szybko podjeto plany odbudowy miasta. Christopher Wren, glówny geodeta Korony Brytyjskiej, wrócil z Paryza z calym mnóstwem planów i pomyslów. Doszedl do wniosku, ze Londyn takze powinien miec ronda, otwarte przestrzenie i ulice.Szybko podjeto plany odbudowy miasta. Christopher Wren, glówny geodeta Korony Brytyjskiej, wrócil z Paryza z calym mnóstwem planów i pomyslów. Doszedl do wniosku, ze Londyn takze powinien miec ronda, otwarte przestrzenie i ulice.Szybko podjeto plany odbudowy miasta. Christopher Wren, glówny geodeta Korony Brytyjskiej, wrócil z Paryza z calym mnóstwem planów i pomyslów. Doszedl do wniosku, ze Londyn takze powinien miec ronda, otwarte przestrzenie i ulice.Początek formularza
  Dół formularza
 • Atrakcje


  • Big Ben – Wieża Zegarowa Wielkiego Bena, która należy do Pałacu Westministerskiego. Nazwa Big Ben odnosi się do wieży, dzwonu oraz zegara.
  • Parlament – największa część kompleksu, w skład którego wchodzi Big Ben, jest siedzibą brytyjskiego Parlamentu. To tu obradują izby Lodów i Gmin, w skład których wchodzi ponad 1300 członków.
  • Tower of London – budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii, została wybudowana w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. Najprawdopodobniej w Tower of London było więzienie, gdzie przetrzymywano więźniów stanu.
  • Tower Bridge – most, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symbolii miasta. Został zaprojektowany przez sir Johna Wolfe'a arry'ego. Jego dwie bliźniacze wieże połączone są kładką, z której rozciąga się wspaniały widok.
  • Katedra św. Pawła – kościół anglikański, znajdujący się w samym centrum londyńskiej dzielnicy City of London. To tu odbył się ślub księcia Walii – Karola Windsora i lady Diany Spencer.
  • Pałac Buckingham – oficjalna rezydencja brytyjskich monarchów, została wybudowana w 1703 roku jako rezydencja miejska Księca Buckingham. Obecnie pełni rolę siedziby królowej Elżbiety II i rodziny królewskiej.
  • Opactwo Westminsterskie – jedna z najważniejszych w Londynie świątń anglikańskich. Jest miejscem koronacji królów Anglii oraz miejscem pochówku królów i zasłużonych.
  • British Museum – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej.
  • Hyde Park – królewskie park, posiadający 159 ha. Od samego powstania, do obecnych czasów pełnił wiele funkcji. Był miejscem relaksu i wolnej przemowy, trasą dla królewskich parad, oraz cmentarzem dla psów.
  • Viktoria & Albert Museum – dom skarbów sztuki, wktórej przechowuje się arcydzieła z każdego okresu. Muzeum składa się z galerii, których łączna długość wynosi 11 km.
 • W okolicy


  • Chelsea – miasto położone nad Tamizą, kiedyś było nadrzeczną wioską, która stała się modna tudoriańskich. Artystyczna atmosfera dawnego Chelsea pozostała jeszcze w galeriach, sklepach i XVIII-wiecznych domach przypominających swym nastrojem dawną wieś.
  • Greenwich – jest miejscem pomiaru czasu uniwersalnego. Miasto słynie z klasycystycznych rezydencji, zielonych obszarów oraz księgarni, sklepów z antykami.
  • Hampstead – wspaniałe miasto, które rozciąga się na wysokich wzgórzach na północ od Londynu. Znajduje się tu Muzeum Freuda oraz Keats House.
  • Holland Park – niewielki park, który otwarty został w 1952 roku. Wokół pakru znajdują zachowane późnowiktoriańskie domy.
 • Sporty i rekreacja


  • W Londynie możńa uprawiać wiele dyscyplin sportowych, jesto to wymarzone miejsce dla tych, którzy chcą zagrać w tenisa, pojeżdzić na łyżwach lub zobaczyć mecz krykieta czy piłki nożnej.
  • Uprawianie sportów wodnych takich jak: windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo zapewniają centra sportowe Docklands Sailing i Water Sports Centre.
  • Jeździć konno można w parku Hyde, gdzie od wieków eleganccy panowie i panie ujeżdżali rumaki.
  • Łyżwiarze powinni udać się na Queens, najbardziej znane lodowisko Londynu.
  • Popływać można jedynie na basenach krytych jak i na wolnym powietrzu. Najlepsze kryte baseny to Chelsea Sports Center oraz Kenwood.
  • Miłośnicy golfa, mogą udać się na pola golfowe leżące na obrzeżach miasta.
 • Gastronomia


 • W mieście znajduje się wiele restauracji, gdzie serwowane są dania krajów europejskich oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Warto wybrać się do Simpson’s gdzie można zjeść tradycyjną pieczoną wołowinę i pudding. W większości londyńskich restauracji w porze lunchu serwuje się lekkie jedzenie, za który płaci się kilkanaście funtów. W Londynie znaleźć można kilka sieci kawiarni, takich jak: Pizza Express, Cafe Uno, Chez Gerard i Cafe Rouge.
 • Zakupy


 • Londyn to jedno z największych w Europie miast handlowych. Znajdują się tutaj tętniące życiem bazary, znane na całym świecie domy towarowe, a także liczne sklepiki z wyrobami rękodzieła artystycznego i antykami. Zakupy można robić w eleganckich sklepach, które sprzedają drogie, eleganckie ubrania, jak również w zatłoczonych sklepach przy Oxford Street. Na londyńskich bazarach można kupić wszystko od modnych ubrań po tani sprzęt gospodarstwa domowego.
 • Życie nocne


 • Londyn szczyci się najsłynniejszymi dyskotekami świata. Do najpopularniejszych klubów zalicza się Annabel’s, Hippodrome. Jednakże, aby wejść do tych klubów należy mieć kartę członkowską oraz elegancki strój. Do tradycyjnych klubów, gdzie wejście jest łatwiejsze należy Limelight, Legends i Cafe de Paris. W lokalu Heaven odbywają się muzyczne premiery i znajduje się tam ogromny parkiet do tańca.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – funt szterling
  • Wizy – Dokumentem podróży, który uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii jest paszport lub dowód osobisty (nowego typu)
  • Czas – czas polski – 1 godzina
  • Elektryczność – 240 V, 50 Hz. Polskie wtyczki nie pasują do gniazdek w hotelach - konieczny adapter, który można wypożyczyć lub kupić.
  • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.

Londyn - prognoza pogody, Wielka Brytania

3600000
Aktualne warunki

Sobota
2 lipca
Częściowe zachmurzenie
17°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:55%
widoczność:10 km
ciśnienie:1019 hPa
wiatr:210° 24 km/h
wsch. słońca:04:48
zach. słońca:21:20
Niedziela
3 lipca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 11°C    max: 22°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.9 mm
wiatr:272°  16 km/h
wsch. słońca:04:48
zach. słońca:21:20
Poniedziałek
4 lipca
Częściowe zachmurzenie
min: 13°C    max: 23°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:286°  21 km/h
wsch. słońca:04:49
zach. słońca:21:19
Wtorek
5 lipca
Słonecznie
min: 12°C    max: 22°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:321°  18 km/h
wsch. słońca:04:50
zach. słońca:21:19
Środa
6 lipca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 14°C    max: 23°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.9 mm
wiatr:300°  18 km/h
wsch. słońca:04:51
zach. słońca:21:18

Londyn - klimat w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania - kiedy na wakacje?
 • Wyspy Brytyjskie, w zależności od celu wycieczki, odwiedzać można przez cały rok.
 • Na najwięcej słońca możemy liczyć w okresie od maja do lipca. Temperatury kształtują się w tym czasie następująco: południowa Anglia i Kornwalia 15-21 ºC, północna Anglia 15-20 ºC, Szkocja i Irlandia Północna 13-18 ºC, Szetlandy 10-16 ºC. Najcieplejszy jest Londyn z temperaturą powietrza od 16 do 22 ºC.
 • Najzimniejszym i najbardziej wietrznym okresem jest grudzień i styczeń, zwłaszcza na północy i wewnątrz kraju. W górach dość długo utrzymuje się śnieg. Na wybrzeżach oraz na południu zima jest łagodna i wilgotna.
 • Na Wyspach Brytyjskich znajdziemy wiele pięknych plaż, jednak woda w Morzu Północnym, Kanale La Manche i Oceanie Atlantyckim jest chłodna.
Klimat Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany, a największy wpływ na jego kształt ma Ocean Atlantycki. Najwyższe usłonecznienie oraz najdłuższe dni na Wyspach Brytyjskich występują w maju i czerwcu. To właśnie wtedy podziwiać można piękno kwiatów kwitnących w rozmaitych kolorach. Noce mogą być jeszcze chłodne. Lato, a zwłaszcza lipiec, to najcieplejszy i najmniej wietrzny okres. Wtedy też występuje najmniej opadów. Wyjątkiem od tej reguły jest Szkocja, gdzie wielkość opadów rozkłada się równomiernie przez cały rok. Tą część wyspy warto odwiedzić początkiem jesieni, aby móc w pełni docenić urok wrzosowisk. Zimą w Wielkiej Brytanii dokuczliwe bywają wiatry. Najsilniejsze porywy notuje się na zachodzie (wybrzeże Szkocji i północna Walia). Na Orkadach wiatr wieje aż 100 dni w roku. Śnieg na wybrzeżach pada rzadko, jednak w górach jest go znacznie więcej i utrzymuje się dłużej. Można więc uprawiać tam sporty zimowe. Na południu i na wybrzeżach zima jest łagodna i bardziej wilgotna. Mimo opinii, jakoby Wielka Brytania była deszczowym krajem, wielkość opadów w poszczególnych częściach królestwa nie rozkłada się równomiernie. Najwięcej deszczu spada na zachodzie i południu. W Górach Kumbryjskich, Parku Narodowym Snowdonia, Brecon Beacons i w Szkocji możemy się spodziewać mgieł i mżawek. Specyficzny mikroklimat Kornwalii sprawił, iż rozwija się tam egzotyczna roślinność.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
2,2,3,6,8,12,13,14,12,9,6,3,6,6,8,11,14,18,20,20,18,14,10,7,4.0,4.0,5.5,8.5,11.0,15.0,16.5,17.0,15.0,11.5,8.0,5.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
234687886432
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,8,7,9,12,13,16,17,18,16,12,8
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
47,37,31,39,37,34,50,49,51,68,66,51,86,84,84,80,79,78,78,76,82,83,86,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
211818201418151416212222

Londyn - opinie i oceny klientów

dodaj opinię
Opinie o hotelach - Recenzje z wakacji - Oceny | Zoover

Wielka Brytania wycieczki: oferty wczasów Londyn i Dolina Tamizy

Zdjęcia - Wielka Brytania

Wielka Brytania zdjęcie 1Wielka Brytania zdjęcie 2Wielka Brytania zdjęcie 3
Wielka Brytania zdjęcie 4Wielka Brytania zdjęcie 5Wielka Brytania zdjęcie 6
Wielka Brytania zdjęcie 7Wielka Brytania zdjęcie 8Wielka Brytania zdjęcie 9
Wielka Brytania zdjęcie 10
Wielka Brytania - więcej zdjęć

Hotele Londyn

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
"Egzotyczne kraje od zawsze kuszą turystów, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę danego państwa, podziwiać niepowtarzalne krajobrazy oraz cieszyć się tropikalną roślinnością. Najbardziej popularnymi krajami pod tym względem są m.in. znane z niespotykanych tradycji Indie, słynąca z przepięknej przyrody Kenia, ale i nazywana ""Perłą Oceanu Indyjskiego"" Sri Lanka. Aby zorganizować egzotyczne wakacje w atrakcyjne cenie, warto skorzystać z korzystnych promocji, które znajdziemy na portalu TravelOne.pl. Serwis ten oferuje także wycieczki do Tajlandii i Chin."
 
Tanie wyjazdy na narty z karnetem w cenie w Austrii >>
Hotel Poseidonia Beach****, Limassol - udane wakacje na Cyprze >>
Wczasy Last Minute na Majorce - sprawdź nasze oferty >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne