Archipelag złożony z ponad 100 wysp, z czego 15 jest zamieszkanych. Łączna powierzchnia wysp wynosi 1426 km², a liczba ludności 22 tysiące. Szetlandy leżą około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Największą wyspą jest Mainland, która stanowi 3/4 powierzchni wysp. Szetlandy wyróżnia przepiękny krajobraz – łagodne, zielone pagórki, białe, piaszczyste plaże, strome klify. Wyspy zamieszkuje niezliczona ilość różnych gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków, stad Szetlandy są prawdziwym rajem dla ornitologów. Ciekawym przykładem fauny nigdzie indziej nie spotykanej są kucyki szetlandzkie – jedyne konie w Europie żyjące na wolności w swym naturalnym środowisku. Wybierając się na latem wsypy Szetlandzkie będziemy mogli podziwiać białe noce, kiedy to słońce prawie nie chowa się za horyzontem, a deszcz pada bardzo rzadko. Zimą tutejsza pogoda lubi bywać kapryśna i często zdarzają się huragany oraz sztormy.
min:
5°C
max:
13°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.1 mm
wiatr:
12 km/h
wsch. słońca:
06:00
zach. słońca:
20:33
Sobota 21 kwietnia
min:
9°C
max:
17°C
Częściowe zachmurzenie
opady:
brak
wiatr:
7 km/h
wsch. słońca:
05:58
zach. słońca:
20:35
Niedziela 22 kwietnia
min:
6°C
max:
12°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
1.5 mm
wiatr:
12 km/h
wsch. słońca:
05:56
zach. słońca:
20:37
Poniedziałek 23 kwietnia
min:
5°C
max:
10°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:
2.2 mm
wiatr:
24 km/h
wsch. słońca:
05:53
zach. słońca:
20:39
Wtorek 24 kwietnia
min:
5°C
max:
10°C
Zamglenie
opady:
2.6 mm
wiatr:
12 km/h
wsch. słońca:
05:51
zach. słońca:
20:41
Glasgow
- klimat w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania - kiedy na wakacje?
Wyspy Brytyjskie, w zależności od celu wycieczki, odwiedzać można przez cały rok.
Na najwięcej słońca możemy liczyć w okresie od maja do lipca. Temperatury kształtują się w tym czasie następująco: południowa Anglia i Kornwalia 15-21 ºC, północna Anglia 15-20 ºC, Szkocja i Irlandia Północna 13-18 ºC, Szetlandy 10-16 ºC. Najcieplejszy jest Londyn z temperaturą powietrza od 16 do 22 ºC.
Najzimniejszym i najbardziej wietrznym okresem jest grudzień i styczeń, zwłaszcza na północy i wewnątrz kraju. W górach dość długo utrzymuje się śnieg. Na wybrzeżach oraz na południu zima jest łagodna i wilgotna.
Na Wyspach Brytyjskich znajdziemy wiele pięknych plaż, jednak woda w Morzu Północnym, Kanale La Manche i Oceanie Atlantyckim jest chłodna.
Klimat Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany, a największy wpływ na jego kształt ma Ocean Atlantycki. Najwyższe usłonecznienie oraz najdłuższe dni na Wyspach Brytyjskich występują w maju i czerwcu. To właśnie wtedy podziwiać można piękno kwiatów kwitnących w rozmaitych kolorach. Noce mogą być jeszcze chłodne. Lato, a zwłaszcza lipiec, to najcieplejszy i najmniej wietrzny okres. Wtedy też występuje najmniej opadów. Wyjątkiem od tej reguły jest Szkocja, gdzie wielkość opadów rozkłada się równomiernie przez cały rok. Tą część wyspy warto odwiedzić początkiem jesieni, aby móc w pełni docenić urok wrzosowisk. Zimą w Wielkiej Brytanii dokuczliwe bywają wiatry. Najsilniejsze porywy notuje się na zachodzie (wybrzeże Szkocji i północna Walia). Na Orkadach wiatr wieje aż 100 dni w roku. Śnieg na wybrzeżach pada rzadko, jednak w górach jest go znacznie więcej i utrzymuje się dłużej. Można więc uprawiać tam sporty zimowe. Na południu i na wybrzeżach zima jest łagodna i bardziej wilgotna. Mimo opinii, jakoby Wielka Brytania była deszczowym krajem, wielkość opadów w poszczególnych częściach królestwa nie rozkłada się równomiernie. Najwięcej deszczu spada na zachodzie i południu. W Górach Kumbryjskich, Parku Narodowym Snowdonia, Brecon Beacons i w Szkocji możemy się spodziewać mgieł i mżawek. Specyficzny mikroklimat Kornwalii sprawił, iż rozwija się tam egzotyczna roślinność.