Księstwo leżące w zachodniej części Wielkiej Brytanii, ze stolicą w Cardiff (Caerdydd), będące jedną z czterech części składowych Zjednoczonego Królestwa. Walia słynie ze swych pięknych krajobrazów, licznych zamków i ich ruin oraz gościnności, pracowitości i uprzejmości mieszkańców. Jej symbolem jest żonkil. W zróżnicowanej przyrodniczo Walii daje się zauważyć podział na Południową i Środkową oraz Północną część kraju. Walia Południowa posiada bogatą górniczą przeszłość. Amatorzy zwiedzania powinni wybrać się do przede wszystkim do stolicy, Cardiff. Malowniczy park narodowy Pembrokeshire Coast urzeka klifowym wybrzeżem z wcinającymi się w nie piaszczystymi plażami. Środkowa Walia to przede wszystkim soczysto-zielone wzgórza parku narodowego Brecon Beacons. Na północy rozciąga się park narodowy Snowdonia, gdzie dominuje krajobraz górski oraz jeziora. Znajduje się tu wiele malutkich, tradycyjnych wiosek oraz miejscowość słynąca z najdłuższej nazwy na świecie, czyli Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Będąc w północnej Walii warto się też wybrać na przejażdżkę kolejką parową.
min:
10°C
max:
16°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.5 mm
wiatr:
27 km/h
wsch. słońca:
05:17
zach. słońca:
21:02
Czwartek 19 maja
min:
10°C
max:
16°C
Pochmurno
opady:
0.1 mm
wiatr:
14 km/h
wsch. słońca:
05:16
zach. słońca:
21:03
Piątek 20 maja
min:
11°C
max:
16°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
1.3 mm
wiatr:
35 km/h
wsch. słońca:
05:14
zach. słońca:
21:05
Sobota 21 maja
min:
10°C
max:
16°C
Częściowe zachmurzenie
opady:
0.1 mm
wiatr:
23 km/h
wsch. słońca:
05:13
zach. słońca:
21:06
Cardiff
- klimat w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania - kiedy na wakacje?
Wyspy Brytyjskie, w zależności od celu wycieczki, odwiedzać można przez cały rok.
Na najwięcej słońca możemy liczyć w okresie od maja do lipca. Temperatury kształtują się w tym czasie następująco: południowa Anglia i Kornwalia 15-21 ºC, północna Anglia 15-20 ºC, Szkocja i Irlandia Północna 13-18 ºC, Szetlandy 10-16 ºC. Najcieplejszy jest Londyn z temperaturą powietrza od 16 do 22 ºC.
Najzimniejszym i najbardziej wietrznym okresem jest grudzień i styczeń, zwłaszcza na północy i wewnątrz kraju. W górach dość długo utrzymuje się śnieg. Na wybrzeżach oraz na południu zima jest łagodna i wilgotna.
Na Wyspach Brytyjskich znajdziemy wiele pięknych plaż, jednak woda w Morzu Północnym, Kanale La Manche i Oceanie Atlantyckim jest chłodna.
Klimat Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany, a największy wpływ na jego kształt ma Ocean Atlantycki. Najwyższe usłonecznienie oraz najdłuższe dni na Wyspach Brytyjskich występują w maju i czerwcu. To właśnie wtedy podziwiać można piękno kwiatów kwitnących w rozmaitych kolorach. Noce mogą być jeszcze chłodne. Lato, a zwłaszcza lipiec, to najcieplejszy i najmniej wietrzny okres. Wtedy też występuje najmniej opadów. Wyjątkiem od tej reguły jest Szkocja, gdzie wielkość opadów rozkłada się równomiernie przez cały rok. Tą część wyspy warto odwiedzić początkiem jesieni, aby móc w pełni docenić urok wrzosowisk. Zimą w Wielkiej Brytanii dokuczliwe bywają wiatry. Najsilniejsze porywy notuje się na zachodzie (wybrzeże Szkocji i północna Walia). Na Orkadach wiatr wieje aż 100 dni w roku. Śnieg na wybrzeżach pada rzadko, jednak w górach jest go znacznie więcej i utrzymuje się dłużej. Można więc uprawiać tam sporty zimowe. Na południu i na wybrzeżach zima jest łagodna i bardziej wilgotna. Mimo opinii, jakoby Wielka Brytania była deszczowym krajem, wielkość opadów w poszczególnych częściach królestwa nie rozkłada się równomiernie. Najwięcej deszczu spada na zachodzie i południu. W Górach Kumbryjskich, Parku Narodowym Snowdonia, Brecon Beacons i w Szkocji możemy się spodziewać mgieł i mżawek. Specyficzny mikroklimat Kornwalii sprawił, iż rozwija się tam egzotyczna roślinność.