Wielka Brytania - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > WielkaBrytania.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Wielka Brytania

Na wakacje: Wielka Brytania


Przewodnik turystyczny: Wielka Brytania
Zdjęcia Wielka Brytania
Jedno z najstarszych państw Europy, leżące w całości na wyspach, jest krajem wyjątkowym pod każdym względem. Niezwykła różnorodność przyrodnicza i kulturalna, mieszanka nowoczesność i jednoczesne bardzo silne przywiązanie do tradycji decydują o ogromnych walorach turystycznych Wielkiej Brytanii. Niemal każde miejsce oddycha tutaj wiekową historią a miejscowa przyroda urzeka niezmiennie od lat. Malownicze klifowe wybrzeża i piaszczyste plaże Pembrokeshire Coast i górska Snowdonia w Walii, zatoczki, fiordy i jeziora Szkocji, będąca natchnieniem poetów Kraina Jezior w Północno-Zachodniej Anglii, a w Południowo-Zachodniej urocza Kornwalia z wrzosowiskami, urwistymi klifami i pięknymi plażami oraz łagodnym i ciepłym klimatem – tak w skrócie przedstawić można tutejsze krajobrazy. Dopełnieniem ich są natomiast historyczne wioski i miasta pełne zabytków i najróżniejszych atrakcji, z których wystarczy wymienić choćby Londyn czy Edynburg. Amatorów zwiedzania z pewnością zachwycą również liczne zamki, wznoszące się na terenie całego kraju.

Klimat i pogoda w Wielkiej Brytanii

pogoda: Londyn

27°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:338° 4 km/h
 • Wycieczki: Wielka Brytania


 • Przewodnik turystyczny: Wielka Brytania
 • Regiony


  • Południowa Anglia – słynie przede wszystkim z przepięknych pałaców, rezydencji, a także z pięknych plaż, stromych klifów oraz światowej kuchni.
  • Północna Anglia – znana jest z pięknej przyrody i mnóstwa zabytków. To wyjątkowe miejsce dla miłośników sportów wodnych oraz amatorów wypoczynku na łonie natury.
  • Walia – słynie ze swych fascynujących krajobrazów, licznych zamków i ich ruin oraz gościnności, pracowitości i uprzejmości mieszkańców. Jej symbolem jest żonkil.
  • Szkocja i Wyspy – kojarzona jest najczęściej z malowniczymi krajobrazami, kiltem, czyli spódniczką w kratę, dźwiękiem dud i dobrą whisky.
  • Irlandia Północna – przyciąga turystów malowniczym wybrzeżem, uroczymi wioskami, światyniami i zabytkami z róźnych okresów.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Birmingham, Londyn, Liverpool, Manchester, Leeds, Cardiff, Glasgow, Edynburg.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Pałac Buckingham w Londynie, British Museum w Londynie, Stowe Park, Jezioro Bala, Jezioro Loch Ness nieopodal Inverness, Grobla Olbrzyma niedaleko Portrush, Kraina Jezior.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Południowa Anglia, Północna Anglia, Walia, Kornwalia.
 • Geografia i przyroda


 • Wielka Brytania – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej leży w północno -zachodniej części Europy, na Wyspach Brytyjskich położonych na Morzy Północnym i na Oceanie Atlantyckim. W skład Wielkiej Brytanii wchodzi: Anglia Północna i Południowa, Walia, Szkocja oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia, a także Wyspy Normandzkie. Wielka Brytania jest krajem o zróżnicowanej rzeźbie, klimacie i roślinności.
  Ukształtowanie powierzchni Anglii jest dość pofałdowane, generalnie tworzą ją góry i wzgórza, które opadają łagodnie na wschód. W Anglii najdłuższymi rzekami są Severn, Tamiza i Trent, natomiast największe miasta to: Londyn, Birmingham, Manchester oraz Liverpool. Panuje tu klimat umiarkowany z dużym zachmurzeniem i częstymi opadami. Symbolem Anglii jest czerwona królewska Róża Tudorów.
  Walia słynąca z kwitnącego przemysłu jest krajem górzystym, a jej najwyższym szczytem jest Snowdon (1085 m n.p.m.). Jej największym miastem i zarazem stolicą jest Cardiff. Podobne ukształtowanie terenu ma Irlandia obejmująca wschodnią część wyspy Irlandia.
  Najbardziej zróźnicowany krajobraz posiada Szkocja. Znaleźć tu można wąskie pasma nizin, wyżyny na południu kraju oraz na północ góry, z najwyższym szczytem Wielkiej Brytanii – Ben Nevis (1343 m n.p.m.). Szkocja to także zatoki, fiordy oraz prastare jeziora, zamieszkałe przez mityczne stwory z Loch Ness. Północno-wschodnią część Szkocji pokrywają lasy, w których żyje wiele gatnków zwierząt m.in. jelenie, lisy oraz borsuki, wydry i wiela gatunków ptaków.
 • Historia


 • Obszar dzisiejszej Wielkiej Brytanii został zasiedlony w VII w. p.n.e. przez plemiona celtyckie, które zajmowały się obróbką żelaza i produkcją bronii. W ciągu kolejnych stuleci, zasiedlili oni całą Wielką Brytanie, Anglię, Walię oraz południową cześć Szkocji. Dopiero w 55 roku armia Juliusza Cezara podbiła zasiedlone przez Celtów obszary i przekształciła te ziemie w rzymską kolonię, która trwała do V wieku n.e. Kolejne dwa stulecia były czasem najazdów plemion germańskich tj.: Jultowie, Sassowie oraz Anglowie. Wówczas plemiona germańskie, wyparły Brytów na tereny dzisiejszej Szkocji i Wali, natomiast w samej Angli utworzono siedem królestw. W XII wieku Anglii została podporządowana Irlandia, a dwa stulecia później Walia. W 1337 roku rozpoczęła się wojna z Francją, którą nazwano wojną stulecia. Wówczas Anglia straciła wszystkie swoje największe posiadłości. Wojna trwająca do 1453 roku zakończyła się objęciem tronu przez Henryka VII Tudora. Od tego momentu nastał czas stabilizacji państwa oraz świetności. Wielka Brytania lata najszybszego rozwoju Imperium zawdziecza rządom królowej Wiktorii, wówczas tereny państwa zajmowały 25% powierzchni globu. W 1921 roku część Irlandii odłączyło się do Wielkiej Brytanii i stworzyło Wolne Państwo Irlandii. Brytyjskie kolonie w 1931 roku utworzyły Brytyjską Wspólnotę Narodów, które póżniej przekształciło się we Wspólnotę Narodów. Po zakończeniu II wijny światowej Wspólnota Narodów uzyskała niepodległość, a Wielka Brytaniia przestała być już największym mocarstwem na świecie.
 • Sport i plaże


  • Wielka Brytania oferuje liczne atrakcje amatorom najróżniejszych sportów wodnych. Miłośników żeglarstwa przyciąga wschodnie wybrzeże, natomiast amatorzy kajakarstwa mogą uprawiać tą dyscyplinę w licznych rzekach i jeziorach.
  • Do najciekawszych miejsc można też zaliczyć Park Narodowy Pembrokeshire Coast z przepięknymi plażami.
  • Profesjonalistom nurkowania proponuje się wody u stóp skalisych klifów, natomiast początkujący swoich sił mogą próbować w zacisznych zatoczkach.
  • Miłośnicy gry w golfa mogą uprawiać tą dyscyplinę w Szkocji, która jest kolebką tego sportu. Na terenie Szkocjii działa wiele klubów, gdzie można nauczyć się grać w golfa.
  • Zróżnicowana rzeźba terenu pozwala na wszelkiego rodzaju wycieczki piesze. W Wielkiej Brytanii wydzielone są specjalne trasy turystyczne, które pozwalają zwiedzić zachwycające miejsca. Świetnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku jest walijska Snowdonia.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – funt szterling
  • Wizy – Dokumentem podróży, który uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii jest paszport lub dowód osobisty (nowego typu)
  • Czas – czas polski – 1 godzina
  • Elektryczność – 240 V, 50 Hz. Polskie wtyczki nie pasują do gniazdek w hotelach - konieczny adapter, który można wypożyczyć lub kupić.
  • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.


Londyn - prognoza pogody, Wielka Brytania

3600000
Aktualne warunki

Niedziela
14 sierpnia
Bezchmurna noc
27°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:34%
widoczność:10 km
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:338° 4 km/h
Niedziela
14 sierpnia
Słonecznie
min: 15°C    max: 29°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:211°  10 km/h
wsch. słońca:05:43
zach. słońca:20:25
Poniedziałek
15 sierpnia
Słonecznie
min: 17°C    max: 31°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:165°  18 km/h
wsch. słońca:05:45
zach. słońca:20:23
Wtorek
16 sierpnia
Częściowe zachmurzenie
min: 20°C    max: 30°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:262°  13 km/h
wsch. słońca:05:46
zach. słońca:20:21
Środa
17 sierpnia
Częściowe zachmurzenie
min: 19°C    max: 27°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
wiatr:291°  16 km/h
wsch. słońca:05:48
zach. słońca:20:19
Czwartek
18 sierpnia
Słonecznie
min: 16°C    max: 25°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:273°  14 km/h
wsch. słońca:05:50
zach. słońca:20:17

Londyn - klimat w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania - kiedy na wakacje?
 • Wyspy Brytyjskie, w zależności od celu wycieczki, odwiedzać można przez cały rok.
 • Na najwięcej słońca możemy liczyć w okresie od maja do lipca. Temperatury kształtują się w tym czasie następująco: południowa Anglia i Kornwalia 15-21 ºC, północna Anglia 15-20 ºC, Szkocja i Irlandia Północna 13-18 ºC, Szetlandy 10-16 ºC. Najcieplejszy jest Londyn z temperaturą powietrza od 16 do 22 ºC.
 • Najzimniejszym i najbardziej wietrznym okresem jest grudzień i styczeń, zwłaszcza na północy i wewnątrz kraju. W górach dość długo utrzymuje się śnieg. Na wybrzeżach oraz na południu zima jest łagodna i wilgotna.
 • Na Wyspach Brytyjskich znajdziemy wiele pięknych plaż, jednak woda w Morzu Północnym, Kanale La Manche i Oceanie Atlantyckim jest chłodna.
Klimat Wielkiej Brytanii jest zróżnicowany, a największy wpływ na jego kształt ma Ocean Atlantycki. Najwyższe usłonecznienie oraz najdłuższe dni na Wyspach Brytyjskich występują w maju i czerwcu. To właśnie wtedy podziwiać można piękno kwiatów kwitnących w rozmaitych kolorach. Noce mogą być jeszcze chłodne. Lato, a zwłaszcza lipiec, to najcieplejszy i najmniej wietrzny okres. Wtedy też występuje najmniej opadów. Wyjątkiem od tej reguły jest Szkocja, gdzie wielkość opadów rozkłada się równomiernie przez cały rok. Tą część wyspy warto odwiedzić początkiem jesieni, aby móc w pełni docenić urok wrzosowisk. Zimą w Wielkiej Brytanii dokuczliwe bywają wiatry. Najsilniejsze porywy notuje się na zachodzie (wybrzeże Szkocji i północna Walia). Na Orkadach wiatr wieje aż 100 dni w roku. Śnieg na wybrzeżach pada rzadko, jednak w górach jest go znacznie więcej i utrzymuje się dłużej. Można więc uprawiać tam sporty zimowe. Na południu i na wybrzeżach zima jest łagodna i bardziej wilgotna. Mimo opinii, jakoby Wielka Brytania była deszczowym krajem, wielkość opadów w poszczególnych częściach królestwa nie rozkłada się równomiernie. Najwięcej deszczu spada na zachodzie i południu. W Górach Kumbryjskich, Parku Narodowym Snowdonia, Brecon Beacons i w Szkocji możemy się spodziewać mgieł i mżawek. Specyficzny mikroklimat Kornwalii sprawił, iż rozwija się tam egzotyczna roślinność.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
2,2,3,6,8,12,13,14,12,9,6,3,6,6,8,11,14,18,20,20,18,14,10,7,4.0,4.0,5.5,8.5,11.0,15.0,16.5,17.0,15.0,11.5,8.0,5.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
234687886432
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,8,7,9,12,13,16,17,18,16,12,8
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
47,37,31,39,37,34,50,49,51,68,66,51,86,84,84,80,79,78,78,76,82,83,86,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
211818201418151416212222

Wielka Brytania wycieczki: oferty wczasów Wielka Brytania

Zdjęcia - Wielka Brytania

Wielka Brytania zdjęcie 1Wielka Brytania zdjęcie 2Wielka Brytania zdjęcie 3
Wielka Brytania zdjęcie 4Wielka Brytania zdjęcie 5Wielka Brytania zdjęcie 6
Wielka Brytania zdjęcie 7Wielka Brytania zdjęcie 8Wielka Brytania zdjęcie 9
Wielka Brytania zdjęcie 10
Wielka Brytania - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
Egzotyczne podróże w promocyjnych cenach
"Egzotyczne kraje od zawsze kuszą turystów, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę danego państwa, podziwiać niepowtarzalne krajobrazy oraz cieszyć się tropikalną roślinnością. Najbardziej popularnymi krajami pod tym względem są m.in. znane z niespotykanych tradycji Indie, słynąca z przepięknej przyrody Kenia, ale i nazywana ""Perłą Oceanu Indyjskiego"" Sri Lanka. Aby zorganizować egzotyczne wakacje w atrakcyjne cenie, warto skorzystać z korzystnych promocji, które znajdziemy na portalu TravelOne.pl. Serwis ten oferuje także wycieczki do Tajlandii i Chin."
 
Tanie wyjazdy na narty z karnetem w cenie w Austrii >>
Hotel Poseidonia Beach****, Limassol - udane wakacje na Cyprze >>
Wczasy Last Minute na Majorce - sprawdź nasze oferty >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne